Jak napisać streszczenie tekstu

Pobierz

Schemat streszczenia Zacznijmy od schematu streszczenia: {TEMAT .Jak napisać streszczenie?. Przeczytaj tekst ze zrozumieniem.. Może pierwszy punkt wydaje się Wam banalny ale jeżeli nie zrozumiemy tekstu, który.. Wychwyć główną myśl tekstu - TEMAT.. Na początku streszczenia należy wskazać, czego dotyczy tekst tzw. główna myśl.. Krótkość, .CZYM JEST STRESZCZENIE?CZYM JEST STRESZCZENIE?. Jeśli jest podzielony na akapity, postaraj się z.. Jak to zmierzyć?. nie używaj wielu przymiotników np. zamiast bratek,róża,tulipan to pisz po prostu kwiaty :) Akapity stosuj w zakończeniu piszesz jak kończy sie dana książka, rozdział ale NIE OCENIASZ!. Należy sprawić, by streszczenie było:Streszczenie: Streszczenie to krótki tekst opisujący w kilku zdaniach przeczytaną książkę, czy obejrzany film.. Kiedy analizujemy tekst argumentacyjny (popularnonaukowy, publicystyczny, informacyjny) musimy wziąć pod uwagę:23 Jak napisać streszczenie?. Mianowicie jest to tekst uzależniony od swojego pierwowzoru i tworzony na jego podstawie.Żeby napisać streszczenie najpierw w punktach sporządź plan ogólny(np.rozdziału książki) a później opisuj wszystko zgodnie z planem.Nie opisuj bardzo szczegółowo, lecz ogólnie.. Pamiętaj o wyrazach łączących logicznie zdania (np. wtedy, dlatego, potem, natomiast, mimo to itp.).. Należy pamiętać o chronologicznym ciągu wydarzeń..

Jak napisać streszczenie logiczne.

Zapisz skrócony tekst w zeszycie.. Istotne jest aby było ono .Streszczenia są przydatne w pracach naukowych, popularnonaukowych czy tekstach literackich.. Przed zdradzeniem wskazówek, jak napisać streszczenie, warto wyjaśnić, czym ono właściwie jest.. Należy zwrócić uwagę na to, że streszczenie ma dosyć specyficzny charakter.. Powinno ono zawierać informacje o autorze oraz tytule tekstu źródłowego.. Na początku streszczenia należy określić temat tekstu (jego tezę lub hipotezę), jego cel oraz styl.Jak napisać streszczenie tekstu?. Znajdź główną myśl/temat/wątek/twierdzenie w tekście źródłowym.. Szczególnie ważne jest pierwsze zdanie streszczenia.. To ważne.ma pomóc czytelnikowi w zapoznaniu się w istotą jego treści.. Spróbuj wyłapać ton, styl autora oraz główny zamysł tekstu.. Musi być obiektywne i oddać znaczenie oryginałuStreszczenie to skrótowe przedstawienie książki lub innego utworu.. Można również wspomnieć powody, dla których powstaje dane streszczenie.Przygotowaliśmy dla was kilka kroków, dzięki którym łatwiej będzie Wam napisać streszczenie: Spróbuj podzielić tekst na logiczne fragmenty.. STRESZCZENIE Krótkie przedstawienie głównych wydarzeń lub.. Polega na takim przekształceniu tekstu, że radykalnie zmniejszona zostajjje objętość tekstu (standardowa długość to 10% tekstu wyjściowego) przy zachowaniu zasadniczej myśli.Streszczenie - co to jest?.

Jak napisać streszczenie unikając błędów?

Przeczytaj ponownie tekst.. Na szczęście jest kilka trików, które pomogą napisać dobre streszczenie.. Aby dana osoba mogła sięgnąć po artykuł, musi się on wydać dla niej wartościowy, potrzebny, użyteczny naukowo.. Co ważne, streszczenie nie może być bardzo obszerne.Streszczenie powinno mieć od 40 do 60 słów - tak jak wskazuje polecenie.. Zastanów się, co jest tematem przewodnim przeczytanego tekstu.. Z tego względu, warto opanować ją możliwie dobrze.. Zrób plan streszczenia - uwzględnij sens tekstu źródłowego i dokonaj selekcji informacji.. Dlatego też streszczenie powinno być zwięzłe i zaopatrzone w słowa kluczowe.. Oblicz ile mamy znaczących słów w tytule (bez i, do, przy,w itp.).Jak napisać poprawnie streszczenie na maturze?. Wskazówki: 1.. Następna strona Bez czasownika ani ruszAby zrobić dobre streszczenie należy: uważnie przeczytać tekst wyjściowy; dokonać wyboru najważniejszych zdarzeń z akcji, którą chcesz streścić; zdecydować czy wybrane fakty ukazują sens dzieła; starać się być obiektywnym przy ich wyborze; przedstawić główne tezy własnymi słowami (może Ci w tym .czy zdecydujemy się na zapis planu tekstu, kolejne stadium stanowi redakcja streszczenia.. Streszczenie artykułu.. Schemat 1.. Jeszcze trochę o cechach streszczenia Dobrze przygotowane (zgodnie z powyższym schematem) streszczenie powinno mieć pewne stałe cechy..

Od tekstu do tekstu streszczenia 4.

Ważne jest, aby zawrzeć w nim kluczowe wątki, motywy oraz problematykę utworu.. Rodzaje wypowiedzi.. PODSTAWOWE INFORMACJE JtfJest formą przet i tkt/ k i ditwarzania tekstu/wykonywania działań na tktekście.. Swoją wypowiedź możesz zapisać tutaj lub w zeszycie.A więc dodając kilka elementów właściwych tylko streszczeniu, można uzyskać treść nie tylko będącą abstraktem oryginalnego tekstu, lecz także wartościowym pod względem pozycjonowania contentem.. Radzimy, jak napisać streszczenie wyczerpujące dany temat, a zarazem przyjemne w odbiorze.Przejdź do sedna w swoim tekście i « poprawnie » go streść jednym kliknięciem.. Z tą formą mamy do czynienia już w szkole podstawowej, jednak będzie się ona przewijała przez kolejne etapy edukacji.. W przypadku streszczenia, nie ma miejsca na opinie i dygresje autora.. Przejrzyj tekst bez czytania i spróbuj podzielić go na sekcje tematyczne.. Krótkie formy wypowiedzi potrafią dać w kość, ponieważ nie jest łatwo w tak krótkim tekście odzwierciedlić wszystkich najważniejszych informacji.. Budowa streszczenia.. Tej liczby należy się trzymać.. RhaY5INgrMth4 1 .. Wykorzystaj swoje odpowiedzi, tworząc krótki, spójny tekst opowiadający o przygodzie osiołka.. Bez względu na to, czy mamy za zadanie streścić książkę, artykuł czy też informacje na stronę internetową - każde streszczenie tekstu powinno cechować się: rzeczowością - jak sama nazwa wskazuje, streszczenie jest zwięzłą formą wypowiedzi pisemnej;Jak napisać streszczenie?.

Temat streszczanego tekstu i jego cel .

Streszczenie logiczne to spójny tekst, odtwarzający logiczny układ czytanego tekstu: uwzględnia wyodrębnienie tezy, argumentów, przykładów i logicznych związków między nimi.. Cechy streszczenia:Jak napisać streszczenie tekstu Jak napisać streszczenie artykułu.. Na początku streszczenia powinna pojawić się informacja o.. Spróbuj określić, jaki jest .Skróć kolejne akapity tekstu, w których nie ma dialogów: dłuższe - do 12 słów, a krótsze do 8 słów.. Zaleca się rozpoczęcie streszczenia od wprowadzenia, które określi myśl przewodnią.. Zapoznaj się dobrze z tekstem, który będziesz streszczać.. Wymień głównych bohaterów - jedna rzecz, która zawsze jest przydatna, to stworzenie listy wszystkich bohaterów, których znajdziesz w .Co powinno zawierać streszczenie?. - YouTube.Pisanie streszczenia wcale nie jest takie trudne, wystarczy pamiętać o kilku regu.. Chcę wam pokazać jak poprawnie napisać streszczenie na maturze z polskiego.Jak napisać streszczenie książki w 7 krokach: Rób notatki, kiedy czytasz - w ten sposób będziesz śledzić każdy szczegół, który uważasz za ważny i nie zapomnisz niczego przy podsumowaniu.. Pisz krótko, zwięźle i rzeczowo.. Przede wszystkim na ono zachęcić czytelnika do przeczytania tej publikacji.. J .Streszczenie należy napisać własnymi słowami, nie kopiujemy oryginalnego tekstu; Jak napisać streszczenie?. Streszczenia krótsze lub dłuższe nie będą sprawdzane przez egzaminatorów.. Pisanie streszczenia to proces, który wymaga przestrzegania pewnych zasad.. Przeczytaj tekst, na podstawie którego należy sporządzić streszczenie.. ma pomóc czytelnikowi w zapoznaniu się w istotą jego treści.. Przeczytaj tekst.. Przykładowy tekst Usuń tekstStreszczenie powinno zawierać większość słów umieszczonych w tytule.. To skrótowe przedstawienie tekstu - np. książki, ciekawego artykułu czy pracy naukowej - w taki sposób, aby omówić wszystkie najważniejsze wątki.. Nie każdy bowiem urodzi się z talentem do tego typu opracowań.Jak napisać streszczenie logiczne?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt